BougeRV Portable Air Conditioner & Power Station E0501-120M
Estimated Delivery If Item Is In Stock
May 14
Ordered After you place the order, we will need 1-3 days to prepare the shipment
May 15 - May 17
Order Ready Orders will start to be shipped
May 26 - May 29
Delivered Estimated arrival date range: May 26 - May 29
Description
Product Description
Longer Lasting Battery Life
Multiple Ports for All Your Devices
With 10 different ports, including 3*110V Pure Sine Wave AC Outlets, 1*USB PD 60W (Input/Output Supported), 1*USB QC3.0 ports, etc. Our Portable Power Station is perfect for powering all your AC household appliances, large electrical devices, and mobile devices on your camping trips, etc.
Durable and Quiet
Fast Recharging
Our 1100Wh Portable Power Station comes with advanced MPPT technology, which enables efficient solar charge management, allowing the power station to charge at peak efficiency. With only 4.5-5.5 hours to recharge a Portable Power Station with the Bouge RV solar panel (sold separately) and USB-C PD 60W in the wild, and only 4.5 hours via a 200W wall outlet and USB-C PD 60W at home.
Specification
SKU
ISE120M
Battery
Lithium-ion Battery
Cycle Life
1500+ Cycles to 80% Capacity
Capacity
1100Wh/50Ah
PV Solar Recharge
12-30V, 8A 200W Max
DC Recharge
12-30V, 8A 200W Max
AC Output
3 x 110V, 1200W (2000W Peak)
Cigarette & DC Output
2 x DC5521, 1x Cigarette Port, 120W Max Total
USB-A Output
2 x 5V/2.4A, 12W
USB-A QC3.0 Output
1 x 5V/3A, 15W; 9V/2A, 18W
USB-C Output
1 x 5V 3A / 9V 3A / 12V 3A / 15V 3A, 60W Max
Operating Temperature
32°F-105°F (0°C~40.5°C)
Discharge Temperature
14°F-113°F (-10°C~45°C)
Charge Temperature
32°F-113°F (0°C~45°C)
USB-C Recharge
5V 3A / 9V 3A / 12V 3A / 15V 3A /20V 3A, 60W Max
Weight
13.5kg/30Lbs
Dimensions
16 x 12 x 14 in
WARRANTY
12 Months
SKU
E0501-07002
Cooling Capacity
2899BTU
Cooling Area
43-54 Square feet
Rated Voltage
24V DC
Rated Current
10A
Refrigerant
R134a
Sound Level
45dB
Product Dimensions
23.03*9.06*13.27 Inches
Weight
23.15 lbs
Product Documents
User Manual for Air Conditioner
User Manual for Portable Power Station
Shipping Policy
Shipping Cost
Order Confirmation
Order Shipment
Estimated Time of Arrival
Covid 19 Notice
Back-ordered Items
Lost or Damaged Packages
Freight Shipping
Delivery Notice
Return & Refund Policy
RETURNS
—-
  • For all American Fyre Designs MADE TO ORDER, all items are non-cancelable and non-returnable.
Cancellations
Return Process
Return Shipping Costs
There are certain situations where only partial refunds are granted: (if applicable)
* Any item that is returned more than 30 days after delivery
Refunds (if applicable)
Some items may be subject to a restocking fee up to 25%.