SKU: SPH10K48SP Categories: ,
SunGoldPower 10KW 48V Split Phase Solar Inverter Charger SPH10K48SP
Estimated Delivery If Item Is In Stock
May 13
Ordered After you place the order, we will need 1-3 days to prepare the shipment
May 14 - May 16
Order Ready Orders will start to be shipped
May 25 - May 28
Delivered Estimated arrival date range: May 25 - May 28
Description
Product Description
All in one unit: 10KW Pure Sine Wave Solar Inverter Combined with Max 200A battery charging, 2 MPPT Solar controller inbuilt, Max. Voltage of Open Circuit: 500VDC, Split phase (120V/240V) or Single phase (120v) output. Wifi module is included, which allows the user to view the operating status and parameters of the inverter via the mobile phone APP, UL 1741 by ETL for Off Grid Solar System.
Parallel Kit: Parallel 6 units up to 60KW power output, you will get 120V single phase / 120V/240V Split Phase or 208V 3-Phase Support (more than 3 unit in parallel), increases the inverter power and surge capacity.
Stable AC output and Smart Protection: Rated Output Power: 10000W, Max Peak Power: 20,000W, loaded motor capacity 6HP, PV input over-voltage/current protection, AC input over-voltage protection, Battery over-voltage protection, Over-load protection and so on.
Battery type: 48V AGM/Sealed, Gel, Flooded, Lithium batteries and a User Mode to work with all battery types, and supports battery-free. When the lithium battery is dormant, the mains power and photovoltaics can activate the lithium battery. The 48v split phase inverter supports CAN and RS485 communication with SunGoldPower batteries.
Features
WiFi Monitoring
System Connection
Specification
Product Documents
User Manual
Shipping Policy
Shipping Cost
Order Confirmation
Order Shipment
Estimated Time of Arrival
Covid 19 Notice
Back-ordered Items
Lost or Damaged Packages
Freight Shipping
Delivery Notice
Return & Refund Policy
RETURNS
—-
  • For all American Fyre Designs MADE TO ORDER, all items are non-cancelable and non-returnable.
Cancellations
Return Process
Return Shipping Costs
There are certain situations where only partial refunds are granted: (if applicable)
* Any item that is returned more than 30 days after delivery
Refunds (if applicable)
Some items may be subject to a restocking fee up to 25%.
Late or missing refunds (if applicable)
If you haven’t received a refund yet, first check your bank account again.
Exchanges (if applicable)
Depending on where you live, the time it may take for your exchanged product to reach you, may vary.
Why Buy From Elegant Home USA?
0 reviews
0
There are no reviews yet.
Be the first to review “SunGoldPower 10KW 48V Split Phase Solar Inverter Charger SPH10K48SP”