SKU: sungoldpower-560-watt-bifacial-perc-solar-panel-sg-560wbg Categories: , ,
SunGoldPower 560 Watt Bifacial PERC Solar Panel SG-560WBG
Estimated Delivery If Item Is In Stock
May 14
Ordered After you place the order, we will need 1-3 days to prepare the shipment
May 15 - May 17
Order Ready Orders will start to be shipped
May 26 - May 29
Delivered Estimated arrival date range: May 26 - May 29
Description
Product Description
Bifacial monocrystalline PERC solar panel can generate more energy up to 30%
Bifacial modules offer higher durability even rough climatic heat /cold/snow/wind
The space requirement for installation is less because of high efficiency
It can be set up at any angle. no need to analyse or calculate the right mounting and tilt angle
25 Years Performance warranty and 30% residential Clean Energy Credit
Features
Improved PV Module Performance under PartialShading Conditions
Specification
  • Model Type    SG-560WBG
  • Peak Power (Pmax)    560W
  • Production tolerance    ±3%
  • Maximum Power Current (Imp)    13.3A
  • Maximum Power Voltage (Vmp)    42.1V
  • Short Circuit Current (Isc)    14.09A
  • Open Circuit Voltage (Voc)    50.09V
  • Maximum System Voltage    1500V
  • Wind Resistance    2400Pa
  • Output Cables     12 AWG (1ft per cable)
  • Number of Cells     144(6x 24),60 cells in series
  • Cell Type    PERC Monocrystalline (7.2x 3.6 in)
  • Certifications    CE TUV
  • Product Weight    67.9lbs
  • Product Dimension    89.8*44.7*1.4inch
  • Package Weight    128.7lbs(2PCS)
  • Package Dimension    92.5*47.6*3.1inch(2PCS)
  • Performance    5 year 95% output warranty 10 year 90% output warranty 25 year80% output warranty
  • Material and workmanship warranty    10 year material and workmanship warranty
Product Documents
User Manual
Shipping Policy
Shipping Cost
Order Confirmation
Order Shipment
Estimated Time of Arrival
Covid 19 Notice
Back-ordered Items
Lost or Damaged Packages
Freight Shipping
Delivery Notice
Return & Refund Policy
RETURNS
—-
  • For all American Fyre Designs MADE TO ORDER, all items are non-cancelable and non-returnable.
Cancellations
Return Process
Return Shipping Costs
There are certain situations where only partial refunds are granted: (if applicable)
* Any item that is returned more than 30 days after delivery
Refunds (if applicable)
Some items may be subject to a restocking fee up to 25%.