Jackery Explorer 1500 Portable Power Station G1488A1800AH
Estimated Delivery If Item Is In Stock
May 14
Ordered After you place the order, we will need 1-3 days to prepare the shipment
May 15 - May 17
Order Ready Orders will start to be shipped
May 26 - May 29
Delivered Estimated arrival date range: May 26 - May 29
Description
Product Description
Jackery Explorer 1500 brings power – that is stable and safe, with 1534Wh capacity, 1800W AC outputs, and fast recharging efficiency, which will run up to 7 appliances, all together at once. It will suit all your needs – whenever, wherever, for camping, RV/Van life, any outdoor activities, or for emergency home backup.
  • 1534Wh Capacity, 1800W AC Output
  • Power 7 Devices Simultaneously
  • Quick Recharging in 3 Simple Ways
  • 800 Cycles to 80%+ Capacity
  • Safe & Stable Lithium-ion Battery
  • 5 Ways of Output for Various Usages
Feature
1534Wh Capacity Powers 90% of Devices
Running Time Simulator
3 Flexible Recharging Options
Up to 5 Years Battery Life
Lightweight and Compact
Safe and Stable Power
Numerous tests have been conducted to guard the front line, guaranteeing battery safety and quality.
Robust and Long-lasting
Low Carbon Living With Jackery
(2+1) Year Guarantee
Jackery Explorer 1500 Portable Power Station
Battery
Capacity: 1,534Wh
Cell Chemistry: Lithium-ion
Cycle lif 500 cycles to 80%+ capacity
Management System: BMS, Over Voltage Protection, Short Circuit Protection
Ports
AC Output(x3): 110V, 60Hz, 1,800W (3,600W Peak)
USB-A Output(x2): Quick Charge 3.0×1, 18W Max
USB-C Output(x1):
60W Max, (5V, 9V, 12V, 15V, 20V up to 3A)
Car Port(x1): 12V⎓10A
AC Input: doesn’t support direct AC charging – use external AC charger provided
DC Input: 24V⎓10.5A
Dimensions
Weight: 35.27lbs(16kg)
Height: 14in(35.6cm)
Width: 10.4in(26.4cm)
Depth: 12.7in(32.3cm)
Charging Time
AC Adapter: 6 Hours
Car Adapter: 15.5 Hours
General
Warranty: 2 Years
Operating Usage Temperature: 14-104F (-10-40℃)
What’s in The Box
Product Documents
Shipping Policy
Shipping Cost
Order Confirmation
Order Shipment
Estimated Time of Arrival
Covid 19 Notice
Back-ordered Items
Lost or Damaged Packages
Freight Shipping
Delivery Notice
Return & Refund Policy
RETURNS
—-
  • For all American Fyre Designs MADE TO ORDER, all items are non-cancelable and non-returnable.
Cancellations
Return Process
Return Shipping Costs
There are certain situations where only partial refunds are granted: (if applicable)
* Any item that is returned more than 30 days after delivery
Refunds (if applicable)
Some items may be subject to a restocking fee up to 25%.