SunGoldPower 460 Watt Bifacial PERC Solar Panel SG-460WBG
Order Ready Orders will start to be shipped
Delivered Estimated arrival date range: May 26 - May 29
Product Description
Bifacial monocrystalline PERC solar panel can generate more energy up to 30%
Bifacial modules offer higher durability even rough climatic heat /cold/snow/wind
The space requirement for installation is less because of high efficiency
It can be set up at any angle. No need to analyse or calculate the right mounting and tilt angle.
25 Years Performance warranty and 30% residential Clean Energy Credit.
Features
Improved PV Module Performance under PartialShading Conditions
The panel features an innovative design of PERC, half-cut cells, bypass diodes and 11-busbar
technology to maximize energy output even under partial shading.
Specification
- Model Type SG-460WBG
- Peak Power (Pmax) 460W
- Production tolerance ±3%
- Maximum Power Current (Imp) 13.3A
- Maximum Power Voltage (Vmp) 34.5V
- Short Circuit Current (Isc) 14.13A
- Open Circuit Voltage (Voc) 41.75V
- Maximum System Voltage 1500V
- Wind Resistance 2400Pa
- Output Cables 12 AWG (1ft per cable)
- Number of Cells 120(6x 20),60 cells in series
- Cell Type PERC Monocrystalline (7.2x 3.6 in)
- Certifications CE TUV
- Product Weight 60.5lbs
- Product Dimension 75.2*44.7*1.4inch
- Package Weight 130lbs(2PCS)
- Package Dimension 78.5*47.2*3.1inch(2PCS)
- Performance 5 year 95% output warranty 10 year 90% output warranty 25 year80% output warranty
- Material and workmanship warranty 10 year material and workmanship warranty.UL 61730
Product Documents
Shipping Cost
Order Confirmation
Order Shipment
Estimated Time of Arrival
Covid 19 Notice
Back-ordered Items
Lost or Damaged Packages
Freight Shipping
Delivery Notice
RETURNS
—-
- For all American Fyre Designs MADE TO ORDER, all items are non-cancelable and non-returnable.
Cancellations
Return Process
Return Shipping Costs
There are certain situations where only partial refunds are granted: (if applicable)
* Any item that is returned more than 30 days after delivery
Refunds (if applicable)
Some items may be subject to a restocking fee up to 25%.