SKU: SGR-6KL48S Categories: ,
SunGoldPower Off-Grid Solar Kit 6000W 48VDC 120V/240V LifePo4 10.48KWH Power Wall Lithium Battery 8 X 370 Watts Solar Panels SGR-6KL48S
Estimated Delivery If Item Is In Stock
May 13
Ordered After you place the order, we will need 1-3 days to prepare the shipment
May 14 - May 16
Order Ready Orders will start to be shipped
May 25 - May 28
Delivered Estimated arrival date range: May 25 - May 28
Description
Product Description
Off Grid Solar Kit 6000W 48VDC 120V/240V LifePO4 10.24KWH Lithium Battery 8 X 370 Watt Solar Panels Our off grid solar system kit contains nearly everything you need to bring 2.96KW of off-grid solar power and storage to mid-sized off-grid homes or remote cabins. With 10.24KWH Lithuim battery type and solar panel mounting, and you're on your way ! this system includes a 6000W 48V split phase Inverter/Charger UL1741, which power the most of 120v and 240v home applicance, auto generator start, you will get the clean,quiet and amazing off grid power.
Features
What Is Included With The Solar Kits SGM-6KL48S
  • 1 X 6000 Watt 48V DC 120V/240V AC Output
  • 8 X 370 Watt Monocrystalline Solar Panels
  • 2 X 100AH 51.2V PowerWall Lithium Battery
  • 1 X 100A Mppt Solar Charge Controller
  • 1 Sets X 50 Feet, Solar Extension Cables-Inverter PV input
  • 1 Sets Solar Cables Between Solar Panel and MPPT Controller
  • 8 X Sets of Mounting Z-Brackets
  • 1 X 200A DC Breaker
  •  1 X 50A PV Breaker
Product Documents
6000 Watt Solar Inverter
LifePo4 5.12KWH Lithium Battery
370 Watts Solar Panels
100A MPPT Solar Controller
Wiring Diagram
Shipping Policy
Shipping Cost
Order Confirmation
Order Shipment
Estimated Time of Arrival
Covid 19 Notice
Back-ordered Items
Lost or Damaged Packages
Freight Shipping
Delivery Notice
Return & Refund Policy
RETURNS
—-
  • For all American Fyre Designs MADE TO ORDER, all items are non-cancelable and non-returnable.
Cancellations
Return Process
Return Shipping Costs
There are certain situations where only partial refunds are granted: (if applicable)
* Any item that is returned more than 30 days after delivery
Refunds (if applicable)
Some items may be subject to a restocking fee up to 25%.
Late or missing refunds (if applicable)
If you haven’t received a refund yet, first check your bank account again.
Exchanges (if applicable)
Depending on where you live, the time it may take for your exchanged product to reach you, may vary.
Why Buy From Elegant Home USA?
0 reviews
0
There are no reviews yet.
Be the first to review “SunGoldPower Off-Grid Solar Kit 6000W 48VDC 120V/240V LifePo4 10.48KWH Power Wall Lithium Battery 8 X 370 Watts Solar Panels SGR-6KL48S”